Eurescom Summit 2005
Conference Programme


Prior to the conference, there will be a Tutorial on 27 April 2005, 09:00-12:00 (public)
 

Wednesday, 27 April 2005

14:00 - 15:30 Opening Opening Chair: David Kennedy, Eurescom
  Dr. Claudio Carrelli, Director of Eurescom Welcome
  Dr. Klaus Plate, Director, City of Heidelberg / CEO of Technology Park Heidelberg Opening speech
  Keynote speaker:
Dr. Fiona Williams, Ericsson / WWRF
eMobility - Towards a workplan for research to 2013
 Slot 1 Tony Houghton, BT, UK Ubiquitous Services and Applications:
Focus on what customers think not what they say

 

16:00 - 17:00 Session A Networks I Chair: George Lajtha, Matav
 A1 Christian Prehofer, DoCoMo Euro-Labs, Munich, Germany Ambient Networks – A New Concept for Mobile Networking
 A2 Bálazs Kovács, Budapest University of Technology and Economics, Hungary Dynamic Network Composition for Ambient Networks: a Management View

 

16:00 - 17:00 Session B Services I Chair: Amardeo Sarma, NEC Europe
 B1 Konstantinos Stamatis, Athens Information Technology, Autonomic and Grid Computing Group, Greece Perceptual Interfaces and Distributed Agents supporting Ubiquitous Computing Services
 B2 Vijay Gurbani, Lucent Technologies, USA Ubiquitous Services in the Next Generation Network: Constraining and Facilitating Forces

 

19:00 -  20:00 Reception Town Hall
 Social programme Dr. Eckart Würzner,
Deputy Mayor of the City of Heidelberg
Information about the town hall
Address: Marktplatz 10, Heidelberg

Thursday, 28 April 2005

09:00 - 10:30 Session C Supporting network features Chair: Adam Kapovits, Eurescom
 C1 Stefan Schmid, NEC Europe Ltd., Network Laboratories, Germany SMART: Intelligent Multimedia Routing and Adaptation based on Service Specific Overlay Networks
 C2 Florian Schreiner, Fraunhofer FOKUS, Germany ORPS: Omni Radio based Positioning System
 C3 Pekka Jäppinen Lappeenranta University of Technology, Finland ME - approach for ubiquitous personalization

 

09:00 - 10:30 Session D CELTIC projects session I Chair: Peter Herrmann, CELTIC
 D1  - Invited presentation - Heinz Brüggemann, CELTIC Office, Germany CELTIC - Telecommunication Solutions through Collaborative Research
 D2

Frank Reichert, Ericsson AB, Sweden

The Celtic "Wireless Festival Project" (Db) - An Overview

 D3 Jose Luis Agundez, Ericsson Espańa S.A., Spain DRM-based distribution of multimedia contents in P2P mobile networks

 

11:00 - 12:30 Session E Services II Chair: Harald Johansen, Eurescom
 E1 Prof Andrew Perkis,  Centre for Quantifiable Quality of Service in Communication Systems, Trondheim, Norway Temporal concealment of packet-loss related distortions in video based on Structural Alignment
 E2

Georg Niklfeld, Telecommunications Research Center Vienna, Austria

Device independent mobile multimodal user interfaces with the MONA Multimodal Presentation Server
 E3 Michael Glaessel, Fraunhofer FOKUS, Germany HMBA: A 3GPP IMS-based Hybrid Multimedia Broadcasting Architecture for UMTS/GPRS and DVB-H

 

11:00 - 12:30 Session F CELTIC projects session II Chair: Heinz Brüggemann, CELTIC
 F1 Miguel Gonzalez Castańos,
Telefónica I+D, Spain
EnComPAs project: Home Applications and Platforms Development and Pan European Test-bed
 F2 Martin Zach, Siemens AG Austria CELTIC Project Madeira: A P2P Approach to Network Management
 F3

Eduardo J. Bustos Pérez, Telefónica Investigación y Desarrollo S.A., Spain

Convergent Platform for Ubiquitous Multimedia Service Execution

 

14:00 - 15:30 Plenary: Keynote / Panel discussion Chair: David Kennedy, Eurescom
  Keynote speaker:
Dr. Dr. Norbert Streitz, Fraunhofer IPSI
Ambient and Ubiquitous Computing: Smart Artefacts and The Disappearing Computer
  Panelists:
Dr. Volker Reible, Deutsche Telekom
Dr. Dr. Norbert Streitz, Fraunhofer IPSI
Dr. Dieter Schafhuber, BMW Group Research and Technology
Dr. Fiona Williams, Ericsson / WWRF
Panel discussion:
Secret Services -
The vision of ubiquitous machine-to-machine communication


Panel topics include:
- Future scenarios and visions
- Stakeholders in the value chain
- Role of the user
- Self-financing machines
- Collective intelligence of communicating machines

 

16:00 - 17:30 Session G Service Platforms I Chair: Anastasius Gavras, Eurescom
 G1 Kari Heikkinen, Lappeenranta University of Technology, Finland Conceptualization of User-Centric Personalization Management in Ubiquitous Service Provisioning
 G2 Taro Nakao, NTT DATA Corporation, Japan Design and Implementation of Application-Oriented Context Awareness Framework
 G3 Srihathai Prammanee, University of Surrey, UK Self-Adaptive Multimodal User Interfaces based on Interface-Device Binding

 

16:00 - 17:30 Session H User Centric Chair: Tony Houghton, BT
 H1 Sigrun Gunnarsdottir, Iceland Telecom Ltd, Iceland Towards user-centric service platform-Early adopter survey
 H2 Petri Hiirsalmi, Lappeenranta University of Technology, Finland Approaches to Personal Communications
 H3 Christian Buergy, Wearable Consult, Germany Wearable Computers and Wearable Electronics: The Last Mile to Ubiquitous Computing

 

19:00 -  22:00 Dinner Wachenburg, Weinheim an der Bergstrasse
 Social programme Buses to the Wachenburg will leave at 18:00 from the Marriott Hotel The Wachenburg is a scenic castle close to Heidelberg
Further information about the Wachenburg (in German)

Friday, 29 April 2005

09:00 - 10:30 Session I Service Platforms II Chair: Uwe Herzog, Eurescom
 I1 Cormac Doherty, Ericsson R&D, Ireland Towards Grid-based NMS Data Management in 3G Networks and Beyond
 I2 Gabor Terstyanszky, University of Westminster, UK Service Management Architecture in ePerSpace
 I3 Nektarios Georgalas, BT, UK Model Driven Integration of Standard Based OSS Components

 

09:00 - 10:30 Session J Business Chair: Peter Herrmann, CELTIC
 J1 Jeroen Laarakkers, BT Consultancy & System Integration, The Netherlands The telecom operator: the ultimate integrator!
 J2 Josef Noll, Telenor R&D, Norway Telecom perspective on Scenarios and Business in Home Services
 J3 Morgan Potter, BT, UK PROFIT: Potential pRofit Opportunities in the future ambient InTelligence world

 

11:00 - 12:00 Session K QoS Chair: Adam Kapovits, Eurescom
 K1 Mirjana Stojanovic, Mihailo Pupin Institute, Beograd, Serbia and Montenegro Approaches to Efficient Traffic Engineering in QoS-Enabled IP Networks
 K2 Hans Joachim Einsiedler, Deutsche Telekom, Berlin, Germany Incorporating Sinus-Milieus® Into IP Quality of Service in Wireless Communication

 

11:00 - 12:30 Session L Security Chair: Roger Kilian-Kehr, SAP
 L1 Josip Zoric, Telenor R&D, Trondheim, Norway Identity management enabling AAA services in evolving telecom platforms
 L2 Joachim Posegga, University of Hamburg, Germany Voice over IP: Unsafe at any Bandwidth ?
 L3 Martin Neubauer, University of Stuttgart, Germany Security and Privacy in a Pervasive World

 

14:00 - 15:30 Session M Service Platforms III Chair: Heinz Brüggemann, CELTIC
 M1 Ioannis P. Chochliouros, Hellenic Telecommunications Organization S.A. (OTE) Athens, Greece Design and Development of a Converged Platform for the Provision of Interactive Digital TV Services
 M2 Dong-jun Lan, IBM Research China Open Services Delivery Platform for Converged Network
 M3 Nikos Houssos, University of Athens, Greece Business and Management Challenges for End-to-end Reconfiguration

Please note that the order of the slots as well as the order of the presentations of the papers inside the slots are subject to change.